Nůž STYX
Kód produktu: V2306020
Popis produktu
Nůž STYX
Nůž STYX
Byl vyvinut ve spolupráci s příslušníky speciálních jednotek a jeho design je podřízen maximální účelnosti v extrémních podmínkách.
STYX je určen pro:
- jednotku aktivních záloh 152. ženijního praporu
- příslušníky vojenské policie
Historie nože STYX
Se datuje do roku 2002, kdy navrhl npor. Roman Hippík první nůž s upraveným hrotem do tvaru "tanto" pro příslušníka 601. skupiny speciálních sil.
V roce 2005 vznikla z původního návrhu zmenšená varianta pod názvem MP pro jednotky vojenské policie AČR.
Obě varianty do roku 2019 vyráběl Ľubomír Maďarič. Z iniciativy vojáků pontonové jednotky aktivních záloh 152. ženijního praporu vzniká v roce 2023 další modifikace nože STYX.
Nůž se tak z důvodu velké obliby stává součástí další jednotky AČR.
Výrobu nože STYX ve všech variantách od roku 2020 provádí firma Mikov s.r.o.
Technické parametry a vlastnosti
- Čepel vyrobená z oceli Bőhler N690, která patří mezi významné nožířské oceli s velkou řezivostí a odolností proti poškození i korozi
- Garantovaná tvrdost 57-60 HRc, povrchová úprava DLC
- Rukojeť tvořena z kroužků černé kůže, navržena pro jistý úchop i v rukavicích nebo v mokru
- Integrovaná oboustranná záštita chrání ruku před sklouznutím na ostří při silných úderech
- Patka nože mírně vyčnívá a může sloužit jako úderová plocha (např. pro rozbití skla)
Kvalita a určení
Každý nůž je vyroben s vysokým podílem ruční práce a prochází individuální kontrolou.
Nůž není určený široké veřejnosti.
Parametry
| Délka nože | 283 mm |
| Délka čepele | 153 mm |
| Šířka čepele | 30 mm |
| Tloušťka čepele | 5 mm |
| Materiál čepele | BÖHLER N690 |
| Tvrdost čepele | 57-60 HRc |
| Materiál držadla - střenek | kožené kroužky |
| Počet dílů nože | 1 |
| Pouzdro | kožené pouzdro |
| Hmotnost včetně obalu | 0 kg |
| Výrobce: | Mikov |