Nůž UTON vz. 74 průzkumnický se stříhacím mechanismem
Kód produktu: V2404005
Popis produktu
Nůž UTON vz. 74 průzkumnický se stříhacím mechanismem
Dýka UTON vz. 74
Jedná se o limitovanou číslovanou edici 500 kusů repliky prototypu populárního UTONu. Číslovka 74 chce ukázat právě na to, že se jedná o předchůdce známého UTONu, tedy správně vojenskou zkratkou UN vz. 75.
Klíčové vlastnosti nože:
- Čepel nože je vyrobena z oceli 420 o tvrdosti 54-56 HRc tak, aby vydržela náročné podmínky a byla odolná vůči opotřebení.
- Má délku 134,5 mm a je dvoubřitá, kapkovitého, téměř symetrického tvaru se středovým hrotem.
- Čepel je ostřená pouze na jedné spodní hraně.
- Na horní jednostraně broušené hraně je vypracováno zoubkování pod sklonem výbrusu v délce dvou třetin čepele, které sloužilo pro napilování silných drátů před stříháním.
- Ve vzdálenosti 35 mm od špičky je vystřižen otvor pro nasazení čepu pochvy, která slouží k překonávání překážek z drátů a drátěného pletiva.
- Čepel má šířku 29 mm.
- Doplněn je pryžovou rukojetí pro pohodlné a bezpečné držení i ve vlhkém nebo kluzkém prostředí, stejná rukojeť byla později použita na klasickém UTONu.
- Na zadní straně pouzdra jsou dvě plastová poutka: horní pro uchycení koženého řemene a spodní pro uchycení pochvy na stehno.
- Na konci pouzdra je přinýtovaná ocelová součástka - střihadlo podobné tvaru bodáků AK 74.
- Po zavěšení pouzdra na opasek je na koženém řemeni poutko široké cca 63 mm, takže vojenský opasek šířky 40 mm se jím snadno provleče a poutko je rozepínatelné.
- Čepel nože je opatřena pořadovým číslem, z druhé strany čepele je označení vz. 74 a čepel je tradičně ražena logem firmy Mikov.
Historie a výroba:
Komunita sběratelů a fanoušků nožů se dlouhodobě zajímala o vývojový prototyp populárního UTONu. Proto bylo rozhodnuto, že právě on bude vyroben v limitované sérii 500 kusů k připomenutí 230. výročí nožířství v Mikulášovicích pod obchodním jménem UTON vz. 74.
Vyrobit ho nebylo snadné – bylo třeba na základě několika málo zachovaných prototypů a torza výkresů připravit technickou dokumentaci, navrhnout výrobní přípravky, vypracovat technologické postupy, nakreslit a otestovat formy pro plastová pouzdra a rukojeti. Komplikovaná byla také náhrada materiálů, které se již nevyrábí.
UTON je dodáván bez příslušenství. Pilku, pilník a šňůru lze dokoupit samostatně.
Co všechno v praxi dokáže průzkumnický UTON? Praktickou ukázku jeho využití naleznete v tomto videu:

Parametry
| Délka nože | 245 mm |
| Délka čepele | 134,5 mm |
| Šířka čepele | 29 mm |
| Tloušťka čepele | 3,7 mm |
| Materiál čepele | nerezová ocel 420 |
| Tvrdost čepele | 54-56 HRc |
| Materiál držadla - střenek | tvrzená pryž |
| Počet dílů nože | 1 |
| Pouzdro | plastové pouzdro |
| Hmotnost včetně obalu | 1,37 kg |
| Výrobce: | Mikov |
